Międzynarodowy Dzień Latarni Morskich jest obchodzony corocznie w trzecią niedzielę sierpnia. W roku 2023 przypada na 21 dzień sierpnia. Jest to okazja do uhonorowania i podziękowania wszystkim tym, którzy przez wieki dbali o bezpieczeństwo żeglugi, zapalając światła na wybrzeżach i wyspach. Latarnie morskie są nie tylko symbolem nadziei i przewodnictwa, ale także świadectwem historii i kultury wielu narodów. Międzynarodowy Dzień Latarni Morskich to także okazja do zwrócenia uwagi na potrzebę ochrony i zachowania tego dziedzictwa dla przyszłych pokoleń.

W tym dniu wiele latarni morskich jest otwartych dla zwiedzających, a niektóre organizują specjalne imprezy i wystawy. Jeżeli akurat wypoczywacie w trakcie urlopu na wybrzeżu warto odwiedzić w tym dniu najbliższą latarnie morską.

Ciekawostki o latarniach

Pierwsza latarnia morska na ziemiach polskich została zbudowana w 1483 roku w Gdańsku. Była to drewniana wieża z paleniskiem na szczycie, która stała na wyspie Ostrów. W 1576 roku zastąpiono ją murowaną wieżą, która przetrwała do dziś i jest najstarszą zachowaną latarnią morską w Polsce.

Najwyższa latarnia morska w Polsce znajduje się w Rozewiu. Ma ona 33 metry wysokości i jest widoczna z odległości 26 mil morskich (około 48 km). Została oddana do użytku w 1822 roku i była pierwszą latarnią morską na polskim wybrzeżu Bałtyku wyposażoną w soczewkę Fresnela, która zwiększała zasięg światła.

Najstarsza działająca latarnia morska na świecie to Wieża Herkulesa w Hiszpanii. Została zbudowana przez Rzymian w I lub II wieku naszej ery i jest uważana za jeden z najważniejszych zabytków starożytności. Ma ona 55 metrów wysokości i jest widoczna z odległości 32 mil morskich (około 59 km).

Najwyższa latarnia morska na świecie to Jeddah Light w Arabii Saudyjskiej. Ma ona 133 metry wysokości i jest widoczna z odległości 46 mil morskich (około 85 km). Została oddana do użytku w 1990 roku i jest częścią kompleksu portowego i handlowego w Dżuddzie.

Najdroższa latarnia morska na świecie to Minot’s Ledge Light w Stanach Zjednoczonych. Kosztowała ona ponad 300 tysięcy dolarów, co w przeliczeniu na dzisiejszą walutę wynosi około 9 milionów dolarów. Została zbudowana w latach 1855-1860 na skalistej wysepce u wybrzeży Massachusetts. Jest to jedna z najniebezpieczniejszych i najtrudniejszych do utrzymania latarni morskich na świecie, ponieważ jest narażona na silne fale i wichury.