International Dance Day

Międzynarodowy Dzień Tańca to globalne święto tańca, stworzone przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ang. International Theatre Institute) ITI, głównego partnera UNESCO w dziedzinie sztuk performatywnych. Wydarzenie odbywa się co roku 29 kwietnia, w rocznicę urodzin Jeana-Georgesa Noverre’a, który jest uważany za „ojca” lub twórcę baletu współczesnego (tj. baletu klasycznego i romantycznego, jaki znamy dzisiaj, a nie „baletu współczesnego”, który jest czasami mylony z baletem współczesnym). Dzień ten ma na celu zachęcanie do uczestnictwa i edukacji w tańcu poprzez wydarzenia i festiwale organizowane w tym dniu na całym świecie. UNESCO oficjalnie uznało ITI za twórców i organizatorów tego wydarzenia.

Jean-Georges Noverre

Jean-Georges Noverre był wybitnym francuskim tancerzem i choreografem, uważanym za twórcę baletu d’akcji, który zrewolucjonizował balet kładąc nacisk na dramatyzację i ekspresję w tańcu. Urodzony w Paryżu 29 kwietnia 1727 roku, Noverre zyskał uznanie dzięki swojej pionierskiej pracy „Lettres sur la danse et sur les ballets”, która do dziś jest uznawana za ważny dokument w historii baletu. Jego innowacyjne podejście do baletu, które odrzucało nadmierny nacisk na techniczną wirtuozerię na rzecz silniejszego połączenia z emocjami i fabułą, miało ogromny wpływ na rozwój sztuki baletowej. Noverre pracował w wielu prestiżowych instytucjach w całej Europie, a jego teorie i prace choreograficzne przyczyniły się do rozwoju baletu jako formy sztuki narracyjnej. Zmarł 19 października 1810 roku w Saint-Germain-en-Laye.

Obchody Międzynarodowego Dnia Tańca

Każdego roku, od momentu powstania święta w 1982 r., Międzynarodowy Instytut Teatralny zaprasza swoich członków wraz z tancerzami, choreografami, studentami tańca i entuzjastami na uroczystą Galę. Wybierana jest wybitna osobowość taneczna do napisania przesłania na Międzynarodowy Dzień Tańca. ITI organizuje również sztandarowe wydarzenie w wybranym przez organizację mieście, podczas którego odbywają się występy taneczne, warsztaty edukacyjne, projeky o charakterze charytatywnym. W trakcie gali odbywają się również przemówienia ambasadorów, przedstawicieli świata tańca i wybranego autora corocznego „Orędzia”.

Poza samą galą, centra ITI na całym świecie są zachęcane do świętowania 29 kwietnia w swoich krajach poprzez specjalne inicjatywy edukacyjne, akcje humanitarne, występy taneczne i festiwale

Dzień ten jest świętem dla tych, którzy potrafią dostrzec wartość i znaczenie tańca jako formy sztuki, a także stanowi impuls dla rządów, polityków i instytucji, które jeszcze nie dostrzegają jego wartości dla ludzi.

Święto ma oficjalną własną stronę internetową prowadzoną przez ITI pod adresem https://www.international-dance-day.org/