Motyle to jedne z najbardziej niezwykłych i pięknych owadów świata. Występują na wszystkich kontynentach, poza Antarktydą, i prezentują niesamowitą różnorodność kształtów, kolorów i rozmiarów. W tym artykule przedstawimy kilka ciekawych zwyczajów motyli, które zaskakują, zachwycają i inspirują.

Motyle w Polsce

W Polsce żyje ponad 3150 gatunków motyli, z czego niespełna 160 to motyle dzienne, a aż 3 tysiące to motyle ciemne. Dla porównania na świecie jest ich aż 150 tysięcy. Najpowszechniejszy gatunek w Polsce to rusałka pawik (Aglais io), która ma na skrzydłach charakterystyczne plamy przypominające oczy. Co ciekawe, gąsienice tego motyla można spotkać na pokrzywie zwyczajnej. Na terenie naszego kraju często odnotowuje się również bielinki rzepnika (Pieris rapae) i bielinki bytomkowca (Pieris napi), które mają białe skrzydła z czarnymi plamkami lub pasami.

Motyle w Polsce są zagrożone wyginięciem z powodu zanieczyszczenia środowiska, ograniczania naturalnych siedlisk, stosowania pestycydów i zmian klimatu. Dlatego ważne jest, aby chronić je i dbać o ich różnorodność biologiczną.

Zobacz: Najpiękniejsze motyle polski

Motyle w polskich ogrodach

Motyle są jednymi z najpiękniejszych i najbardziej fascynujących owadów, które można spotkać w polskich ogrodach. Są nie tylko ozdobą, ale także ważnymi zapylaczami roślin. W tym artykule przedstawię kilka gatunków motyli, które często odwiedzają nasze kwiaty, oraz podpowiem, jak stworzyć przyjazne dla nich środowisko.

Rusałka Pawik

Pierwszym gatunkiem, który warto wspomnieć, jest Rusałka Pawik (Inachis io). Jest to duży motyl o rozpiętości skrzydeł około 6 cm, który ma charakterystyczne plamy przypominające oczy na spodzie skrzydeł. Te plamy służą do odstraszenia drapieżników, takich jak ptaki czy nietoperze. Rusałka Pawik jest motylem dziennym, który lata od kwietnia do października. Żywi się nektarem z różnych kwiatów, takich jak chaber, krokus, aster czy lawenda. Jego gąsienice żywią się liśćmi pokrzywy zwyczajnej.

Bielinek Kapustnik

Drugim gatunkiem jest Bielinek Kapustnik (Pieris brassicae). Jest to biały motyl o czarnych plamkach na skrzydłach, który ma rozpiętość około 7 cm. Jest to jeden z najpospolitszych i najbardziej rozpowszechnionych motyli w Polsce. Lata od marca do listopada i żeruje na nektarze z wielu roślin, takich jak koniczyna, mniszek lekarski, nawłoć czy fiołek. Jego gąsienice są zielone z żółtymi pasami i żywią się liśćmi różnych roślin z rodziny kapustowatych, takich jak kapusta, rzepa czy rzodkiew.

Rusałka Admirał

Trzecim gatunkiem jest Rusałka Admirał (Vanessa atalanta). Jest to piękny motyl o czerwonych skrzydłach z czarnymi i białymi pasami i plamami. Ma rozpiętość około 6 cm i jest motylem długowiecznym, który może żyć nawet do 10 miesięcy. Admirał jest motylem wędrownym, który co roku przylatuje do Polski z południowej Europy lub Afryki Północnej. Lata od maja do listopada i żeruje na nektarze z kwiatów takich jak buddleja, chaber czy ostrożeń. Jego gąsienice są czarne z białymi i żółtymi pasami i żywią się liśćmi pokrzywy zwyczajnej lub pokrzywy żegawki.

Więcej opisów motyli: Motyle w Polsce

Jak przyciągnąć motyle do ogrodu

Aby przyciągnąć te i inne gatunki motyli do naszego ogrodu, warto zadbać o różnorodność roślin kwitnących przez cały sezon. Motyle lubią kwiaty o jasnych kolorach i silnym zapachu, które mają dużo nektaru. Niektóre z roślin, które polecane są dla motyli to: lawenda, aksamitka, nagietek, ostróżka, maciejka, malwa czy szałwia. Ponadto warto zapewnić motylom miejsca do odpoczynku i schronienia przed deszczem czy wiatrem. Można to zrobić poprzez sadzenie drzew i krzewów liściastych lub iglastych, tworzenie skalniaków lub stawianie drewnianych domków dla owadów. Ważne jest także unikanie stosowania pestycydów i herbicydów, które mogą być szkodliwe dla motyli i ich gąsienic.

Motyle są nie tylko pięknym elementem naszego ogrodu, ale także wskaźnikiem jego stanu ekologicznego. Im więcej motyli możemy zaobserwować w naszym otoczeniu, tym lepiej świadczy to o jakości powietrza, gleby i wody. Dlatego warto dbać o motyle i cieszyć się ich obecnością.

Motyle to piękne i pożyteczne owady, które odwiedzają nasze ogrody w poszukiwaniu nektaru i miejsc do składania jaj. Aby przyciągnąć je do naszej działki, warto znać ich preferencje i sadzić rośliny, które będą im służyć jako pokarm i schronienie. W tym artykule przedstawię kilka gatunków roślin, które są szczególnie atrakcyjne dla motyli w Polsce, oraz podpowiem, jak zaplanować ogród przyjazny dla tych kolorowych gości.

Rośliny nektarodajne dla motyli

Motyle żywią się głównie nektarem, który czerpią z kwiatów za pomocą długiej ssawki. Nie wszystkie kwiaty są jednak dla nich dostępne, ponieważ niektóre mają zbyt głębokie lub zamknięte korony. Motyle preferują rośliny o płaskich lub baldachogroniastych kwiatostanach, które tworzą dla nich naturalne „stoły” z nektarem. Do takich roślin należą m.in.:

 • Lawenda – ta aromatyczna bylina pochodząca z basenu Morza Śródziemnego ma niebieskofioletowe kwiaty zebrane w kłosy. Lawenda kwitnie od czerwca do sierpnia i przyciąga wiele gatunków motyli, np. rusałki, baboczkę atalię czy modraszka ikara. Lawenda lubi stanowiska słoneczne i suche, dobrze przepuszczalne gleby. Można ją sadzić w rabatach, skalniakach lub pojemnikach.
 • Nektarynka – to jednoroczna roślina o żółtych, pomarańczowych lub czerwonych kwiatach zebranych w baldachy. Nektarynka kwitnie od lipca do października i jest źródłem nektaru dla wielu motyli, np. Rusałki Admirał, Rusałki Pawika czy Bielinka Kapustnika. Nektarynka jest łatwa w uprawie i toleruje różne warunki glebowe i wilgotnościowe. Można ją wysiewać bezpośrednio do gruntu lub do pojemników.
 • Żurawka – to bylina o ozdobnych liściach i kwiatach w kolorze białym, różowym lub czerwonym. Żurawka kwitnie od maja do lipca i przyciąga motyle takie jak rusałka admirał, paź królowej czy modraszek telejus. Żurawka jest odporna na mróz i suszę i dobrze rośnie w półcieniu lub cieniu. Można ją sadzić w rabatach, skalniakach lub pod drzewami i krzewami.
 • Ostróżka Wielkokwiatowa Innym przykładem rośliny, która przyciąga motyle, jest Ostróżka Wielkokwiatowa. To bylina o wysokich łodygach i kłosach kwiatów o niebieskim, fioletowym lub białym kolorze. Ostróżka wielkokwiatowa kwitnie od czerwca do sierpnia i jest odporna na niskie temperatury. Możemy ją posadzić na rabacie lub w ogrodzie skalnym. Ostróżka wielkokwiatowa lubi stanowiska słoneczne lub półcieniste i próchniczną glebę.
 • Budleja Dawida Kolejną rośliną, która przyciąga motyle, jest Budleja Dawida. To krzew o długich, zwisających gronach kwiatów o różnych kolorach: białym, różowym, fioletowym lub niebieskim. Budleja Dawida nazywana jest też drzewem motyli, ponieważ jej kwiaty są bogate w nektar i przyciągają tłumy tych owadów. Budleja Dawida kwitnie od lipca do października i rośnie szybko. Możemy ją posadzić na trawniku jako soliter lub na rabacie jako część większej kompozycji. Budleja Dawida lubi stanowiska słoneczne i żyzną glebę.

Rośliny żywicielskie dla larw motyli

Motyle nie tylko odwiedzają nasze ogrody w poszukiwaniu nektaru, ale także w celu znalezienia roślin żywicielskich dla swoich larw. Rośliny te są specyficzne dla każdego gatunku motyla i stanowią jedyny pokarm dla gąsienic. Aby zachęcić motyle do składania jaj w naszym ogrodzie, warto zapewnić im odpowiednie rośliny żywicielskie. Oto kilka przykładów:

 • Pokrzywa – to pospolita roślina o parzących włoskach, która jest niezwykle ważna dla wielu motyli. Na pokrzywie żerują larwy takich gatunków jak rusałka pawik, rusałka admirał, rusałka atalia czy baboczek osadnik. Pokrzywa jest łatwa w uprawie i rośnie na każdej glebie. Można ją sadzić w narożnikach ogrodu lub na kompostowniku.
 • Marchew – to warzywo o białych lub żółtych kwiatach zebranych w baldachy. Marchew jest rośliną żywicielską dla motyli z rodziny bielinkowatych, np. bielinka kapustnika, bielinka rzepnik czy bielinka porzeczkowiec. Marchew można uprawiać w gruncie lub w pojemnikach, na stanowiskach słonecznych lub półcienistych.
 • Fiołek – to bylina o drobnych, pachnących kwiatach w kolorze fioletowym, białym lub żółtym. Fiołek jest rośliną żywicielską dla motyli z rodziny rusałkowatych, np. rusałki osetnik, rusałki żałobnik czy rusałki malinowiec. Fiołek lubi stanowiska półcieniste lub cieniste i wilgotne, próchniczne gleby. Można go sadzić w rabatach, skalniakach lub pod drzewami i krzewami.

Jak zaplanować ogród przyjazny dla motyli?

Aby stworzyć ogród, który będzie atrakcyjny dla motyli, należy pamiętać o kilku zasadach:

 • Sadzić rośliny nektarodajne i żywicielskie w różnych częściach ogrodu, tak aby zapewnić motylom pokarm i schronienie przez cały sezon.
 • Sadzić rośliny o różnych kolorach i kształtach kwiatów, tak aby przyciągać różnorodne gatunki motyli.
 • Sadzić rośliny w grupach, tak aby tworzyć dla motyli łatwo widoczne i dostępne „stacje” z nektarem.
 • Unikać stosowania pestycydów i herbicydów, które mogą zaszkodzić motylom i ich larwom.
 • Zapewnić motylom miejsca do odpoczynku i rozgrzewania się na słońcu, np. kamienie, drewniane deski czy suche gałęzie.
 • Zapewnić motylom źródła wody, np. miseczki z wilgotnym piaskiem, kamyczkami czy gąbkami.

Podsumowanie

Motyle to nie tylko piękna ozdoba naszych ogrodów, ale także ważni zapylacze i wskaźniki stanu środowiska. Aby zachować ich różnorodność i liczebność, warto stworzyć dla nich przyjazne warunki w naszych działkach. W tym celu wystarczy sadzić odpowiednie rośliny nektarodajne i żywicielskie oraz unikać stosowania chemii. W ten sposób możemy cieszyć się obecnością motyli przez cały sezon i podziwiać ich kolorowe loty.

Zobacz też: Najpiękniejsze motyle świata