Palnik na pellet – jak wybrać

Planiki pelletowe są sercem każdego kotła na biomasę. Jego sprawność i efektywności spalania są jednymi z głównych cech dobrych kotłów pelletowych. Zwróćmy uwagę, że wielu producentów kotów daje dziś możliwość wyboru palnika do kotła. Na co więc należy zwrócić uwagę??


Pomijając aspekty ekologiczne i instalacyjne głównymi cechami wyboru odpowiedniego palnika będzie w tym przypadku dla nas:

  • cena pelletu wraz z kosztami transportu,
  • cena palnika lub cena kotła,
  • właściwości palnika.

Ogrzewanie pelletem

Decydując się na kocioł pelletowy zwykle chcemy ponieść niskie koszty ogrzewania. Prosty przelicznik – przemnożenie średniego zapotrzebowania pelletu do ogrzania określonego metrażu budynku przez cenę pelletu wskazuje, że koszty są tylko nieco wyższe od opalaniem węglem. Podobnie jednak jak w przypadku węgla, musimy być świadomi, że nie jest to system ogrzewania w pełni zautomatyzowany jak np. ogrzewanie gazem z sieci gazowej lub ogrzewanie grzejnikami elektrycznymi. Ogrzewanie pelletem wymaga własnego wkładu w zakup pelletu, jego magazynowanie, uzupełnianie zasobnika kotła w paliwo oraz czyszczenie paleniska i kotła z popiołu.

Pellet czy węgiel?

Różnica między pelletem a węglem jest jednak ogromna. Mamy czyste ekologiczne paliwo, czystą kotłownie, czyste ręce, mało popiołu i mniej pracy przy obsłudze kotła.

Tani pellet = lepszy palnik na pellet

Nie ma niczego złego w fakcie, że każdy chce kupić jak najtaniej. Pamiętajmy jednak, że nie przebadany pellet przez odpowiednie instytucje nie dają nam żadnej gwarancji jakościowej. Kupując niecertyfikowany pellet musimy się liczyć że:

  • pellet jest mniej kaloryczny – trzeba spalić jego większą ilość aby otrzymać tą samą energię cieplną,
  • z pelletu będzie powstawać więcej popiołu, który częściej będzie trzeba usuwać,
  • mogą powstać spieki w palniku powodując jego unieruchomienie a w przypadku słabszych jakościowo palników doprowadzić do cofnięcia płomienia w kierunku podajnika paliwa,
  • palnik powinien mieć zastosowane skuteczne technologie usuwania popiołu i spieków z komory spalania i odpowiednie zabezpieczenia przeciwpożarowe.

Tu trzeba jednak podkreślić, że jeżeli pellet lub agropellet jest naprawdę złej jakości to każdy palnik na rynku może mieć problem z jego spaleniem. Są producenci pelletu którzy potrafią do peleciarki (maszyny prasującej) dorzucić nie tylko różne odpady pochodzenia roślinnego ale również piach, plastik i inne śmieci.

Certyfikowany pellet

Z drugiej strony. Jeżeli decydujemy się że będziemy korzystać tylko z certyfikowanych lub sprawdzonego pelletu ze stabilnego dostawcy i chcemy mieć jak najmniej pracy przy obsłudze kotła, możemy wybrać palnik bez dodatkowych systemów wspomagających oczyszczania paleniska. Certyfikowany pellet to również gwarancja, że nie będziemy mieli problemu z palnikiem, stabilnymi kosztami ogrzewania, a obsługa kotła będzie nie będzie wymagała od nas dużo pracy.

Ceny palników

Właściwości palników na pellet

Nowoczesne palnik posiadają wiele specjalnych systemów technologicznych wspomagających efektywność spalania, systemów anty-pożarowych a także dodatkowych rozwiązań energooszczędnych, ułatwiających obsługę palnika i jego serwisowanie. Każdy system daje korzyści w postaci zmniejszenia dziennych kosztach ogrzewania, czasu potrzebnego na jego obsługę i serwis, gwarancji bezpieczeństwa oraz wydłużenia pracy urządzenia. Każde rozwiązanie wpływa na cenę palnika.

Porównanie palników na pellet

Poniżej załączam skrócone porównanie wybranych palników. Przykładowo:

Palniki na pellet linii X marki PellasX

To podstawowe ale bardzo wytrzymałe i solidne palniki do spalania dobrej jakości pelletu. Wyposażone są systemy mieszania paliwa oraz podstawowe rozwiązania przeciwpożarowe.

Palniki linii Hybrid

Wykorzystują nowoczesne rozwiązania. Napęd hybrydowy – pozwalający oszczędności na poborze prądu. Posiadają usprawnienia związane z obsługą oraz bezpieczeństwem.

Palniki linii M

Posiadają dodatkowo mechanizm ruchomego paleniska, które dobrze radzi sobie z powstającymi spiekami. Palnik pozwala na spalanie pelletu niższej jakości oraz niektórych agropelletów.

Palniki linii Revo

To urządzenia o zupełnie innej konstrukcji. Palenisko zostało zaprojektowane z myślą o zminimalizowaniu obsługi i niskiej jakości pelletom. Obrotowe palenisko wspomaga permanentnie w oczyszczaniu popiołu i zapobiega spiekom. Palnik te zyskały uznanie wśród specjalistów, otrzymując szereg wyróżnień, w tym godło Teraz Polska.Więcej informacji o palnikach PellasX znajdą Państwo na stronach producenta: Palniki na Pellet


Jaki wybrać palnik?

Podsumowując.
W pierwszej kolejności ustalmy kto będzie obsługiwał piec i jak często może czyścić palnik. Dla osób starszych lub często podróżujących może być to problem.


Jeżeli nie mamy stabilnego, sprawdzonego dostawcy pelletu nie sugerujmy się na wstępie ceną palnika i pelletu. Cena pelletu może się zamienić. Jakość pelletu niecertyfikowanego również. Wówczas lepiej kupić trochę droższy palnik z mechanizmami wspomagającymi oczyszczanie palnika niż zaglądać do kotła kilka razy dziennie.


Jeżeli wiemy, że będziemy korzystać z certyfikowanego pelletu najwyższej jakości, śmiało możemy wybrać jeden z prostszych modeli palników.


Oddzielną grupą pozostają „eksperymentatorzy”, którym najbardziej zależy na tanim paliwie i nie martwią się o ewentualne problemy z tanimi pelletami i agropelletami. Część z nich preferuje najlepsze samoczyszczące palniki, a inni lubią pójść na totalny żywioł i spalają wszystko w najtańszych palnikach na rynku.


Wybór palnika, zależy jednak od Ciebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *