Palnik na pellet – jak wybrać

Planiki pelletowe są sercem każdego kotła na biomasę. Jego sprawność i efektywności spalania są jednymi z głównych cech dobrych kotłów pelletowych. Zwróćmy uwagę, że wielu producentów kotów daje dziś możliwość wyboru palnika do kotła. Na co więc należy zwrócić uwagę??


Pomijając aspekty ekologiczne i instalacyjne głównymi cechami wyboru odpowiedniego palnika będzie w tym przypadku dla nas:

  • cena pelletu wraz z kosztami transportu,
  • cena palnika lub cena kotła,
  • właściwości palnika.

Ogrzewanie pelletem

Decydując się na kocioł pelletowy zwykle chcemy ponieść niskie koszty ogrzewania. Prosty przelicznik – przemnożenie średniego zapotrzebowania pelletu do ogrzania określonego metrażu budynku przez cenę pelletu wskazuje, że koszty są tylko nieco wyższe od opalaniem węglem. Podobnie jednak jak w przypadku węgla, musimy być świadomi, że nie jest to system ogrzewania w pełni zautomatyzowany jak np. ogrzewanie gazem z sieci gazowej lub ogrzewanie grzejnikami elektrycznymi. Ogrzewanie pelletem wymaga własnego wkładu w zakup pelletu, jego magazynowanie, uzupełnianie zasobnika kotła w paliwo oraz czyszczenie paleniska i kotła z popiołu.

Pellet czy węgiel?

Różnica między pelletem a węglem jest jednak ogromna. Mamy czyste ekologiczne paliwo, czystą kotłownie, czyste ręce, mało popiołu i mniej pracy przy obsłudze kotła.

Tani pellet = lepszy palnik na pellet

Nie ma niczego złego w fakcie, że każdy chce kupić palnik i pellet jak najtaniej. Pamiętajmy jednak, że nieprzebadany pellet przez odpowiednie instytucje nie dają nam żadnej gwarancji jakościowej. Kupując niecertyfikowany pellet musimy się liczyć że:

  • pellet jest mniej kaloryczny – trzeba spalić jego większą ilość aby otrzymać tą samą energię cieplną,
  • z pelletu będzie powstawać więcej popiołu, który częściej będzie trzeba usuwać,
  • mogą powstać spieki w palniku powodując jego unieruchomienie a w przypadku słabszych jakościowo palników doprowadzić do cofnięcia płomienia w kierunku podajnika paliwa,
  • palnik powinien mieć zastosowane skuteczne technologie usuwania popiołu i spieków z komory spalania i odpowiednie zabezpieczenia przeciwpożarowe.

Tu trzeba jednak podkreślić, że jeżeli pellet lub agropellet jest naprawdę złej jakości to każdy palnik na rynku może mieć problem z jego spaleniem. Są producenci pelletu którzy potrafią do peleciarki (maszyny prasującej) dorzucić nie tylko różne odpady pochodzenia roślinnego ale również piach, plastik i inne śmieci.

Certyfikowany pellet

Z drugiej strony. Jeżeli decydujemy się że będziemy korzystać tylko z certyfikowanych lub sprawdzonego pelletu ze stabilnego dostawcy i chcemy mieć jak najmniej pracy przy obsłudze kotła, możemy wybrać palnik bez dodatkowych systemów wspomagających oczyszczania paleniska. Certyfikowany pellet to również gwarancja, że nie będziemy mieli problemu z palnikiem, stabilnymi kosztami ogrzewania, a obsługa kotła będzie nie będzie wymagała od nas dużo pracy.

Ceny palników

Właściwości palników na pellet

Nowoczesne palnik posiadają wiele specjalnych systemów technologicznych wspomagających efektywność spalania, systemów anty-pożarowych a także dodatkowych rozwiązań energooszczędnych, ułatwiających obsługę palnika i jego serwisowanie. Każdy system daje korzyści w postaci zmniejszenia dziennych kosztach ogrzewania, czasu potrzebnego na jego obsługę i serwis, gwarancji bezpieczeństwa oraz wydłużenia pracy urządzenia. Każde rozwiązanie wpływa na cenę palnika.

Porównanie palników na pellet

Poniżej załączam skrócone porównanie wybranych palników. Przykładowo:

Palniki na pellet linii X marki PellasX

To podstawowe ale bardzo wytrzymałe i solidne palniki do spalania dobrej jakości pelletu. Wyposażone są systemy mieszania paliwa oraz podstawowe rozwiązania przeciwpożarowe.

Palniki linii Hybrid

Wykorzystują nowoczesne rozwiązania. Napęd hybrydowy – pozwalający oszczędności na poborze prądu. Posiadają usprawnienia związane z obsługą oraz bezpieczeństwem.

Palniki linii M

Posiadają dodatkowo mechanizm ruchomego paleniska, które dobrze radzi sobie z powstającymi spiekami. Palnik pozwala na spalanie pelletu niższej jakości oraz niektórych agropelletów.

Palniki linii Revo

To urządzenia o zupełnie innej konstrukcji. Palenisko zostało zaprojektowane z myślą o zminimalizowaniu obsługi i niskiej jakości pelletom. Obrotowe palenisko wspomaga permanentnie w oczyszczaniu popiołu i zapobiega spiekom. Palnik te zyskały uznanie wśród specjalistów, otrzymując szereg wyróżnień, w tym godło Teraz Polska.Więcej informacji o palnikach PellasX znajdą Państwo na stronach producenta: Palniki na Pellet


Jaki wybrać palnik?

Podsumowując.
W pierwszej kolejności ustalmy kto będzie obsługiwał piec i jak często może czyścić palnik. Dla osób starszych lub często podróżujących może być to problem.


Jeżeli nie mamy stabilnego, sprawdzonego dostawcy pelletu nie sugerujmy się na wstępie ceną palnika i pelletu. Cena pelletu może się zamienić. Jakość pelletu niecertyfikowanego również. Wówczas lepiej kupić trochę droższy palnik z mechanizmami wspomagającymi oczyszczanie palnika niż zaglądać do kotła kilka razy dziennie.


Jeżeli wiemy, że będziemy korzystać z certyfikowanego pelletu najwyższej jakości, śmiało możemy wybrać jeden z prostszych modeli palników.


Oddzielną grupą pozostają „eksperymentatorzy”, którym najbardziej zależy na tanim paliwie i nie martwią się o ewentualne problemy z tanimi pelletami i agropelletami. Część z nich preferuje najlepsze samoczyszczące palniki, a inni lubią pójść na totalny żywioł i spalają wszystko w najtańszych palnikach na rynku.


Wybór palnika, zależy jednak od Ciebie.


Gdzie kupić pellet?

Zobacz na naszej stronie Gdzie kupić pellet Producenci pelletu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *