Dzień Gwiezdnych Wojen

Dzień Star Wars

Dzień Star Wars, znany również jako „May the 4th”, jest obchodzony 4 maja i stanowi nieoficjalne święto fanów słynnej sagi filmowej „Gwiezdne Wojny”. Data ta została wybrana ze względu na zabawną grę słów wynikającą z podobieństwa angielskiego zwrotu „May the Force be with you” (Niech Moc będzie z tobą) do „May the 4th be with you„.

Pierwsze skojarzenie daty 4 maja z Gwiezdnymi Wojnami miało miejsce w 1979 roku, kiedy to brytyjska prasa użyła tego tego słownego żartu w ogłoszeniu prasowym, aby pogratulować Margaret Thatcher wygranej w wyborach na premiera Wielkiej Brytanii.

Pierwsze obchody May the 4th

Jednakże, jako święto fanów „Gwiezdnych Wojen”, „May the 4th” zaczął być obchodzony znacznie później. Oficjalnie Lucasfilm, studio odpowiedzialne za produkcję filmów, zaczęło świętować ten dzień wraz z fanami od 2011 roku, choć sami fani zauważyli tę grę słów i zaczęli ją obchodzić wcześniej.

Pierwsze obchody Dnia Star Wars były spontanicznym zjawiskiem wśród fanów, którzy w różny sposób wyrażali swoje przywiązanie do serii. Organizowano spotkania, przebierano się za ulubione postacie, a także odbywały się maratony filmowe. Z czasem święto to zyskało na popularności i stało się globalnym zjawiskiem, z oficjalnymi wydarzeniami organizowanymi przez Lucasfilm oraz inne instytucje kultury.

Maj jest miesiącem szczególnie związanym z „Gwiezdnymi Wojnami” – większość premier filmów serii miała miejsce właśnie w tym miesiącu, aż do roku 2005. Dodatkowo, 5 maja niektórzy fani obchodzą „Revenge of the 5th”, co jest nawiązaniem do tytułu trzeciej części sagi – „Zemsta Sithów”. W Los Angeles istnieje również alternatywna data świętowania – 25 maja, która upamiętnia premierę pierwszego filmu z serii – „Nowa Nadzieja”.

Światowy dzień Gwiezdnych Wojen

Obchody Dnia Star Wars są różnorodne i odbywają się na całym świecie. Fani serii organizują zloty, przebierają się za ulubionych bohaterów, uczestniczą w konkursach kostiumowych, a także organizują maratony filmowe. W niektórych miejscach, jak na przykład w Toronto, gdzie w 2011 roku odbyła się pierwsza oficjalna impreza związana z tym dniem, odbywają się specjalne pokazy filmów, parodie oraz konkursy wiedzy o uniwersum Star Wars.

Dzień Star Wars stał się globalnym fenomenem, który łączy pokolenia fanów i świętowany jest zarówno przez młodszych, jak i starszych miłośników serii. Jest to wyjątkowy dzień, w którym pasjonaci mogą wspólnie celebrować swoje zainteresowania, dzielić się wiedzą i wspomnieniami związanymi z Gwiezdnymi Wojnami. Święto to pokazuje, jak wielki wpływ na popkulturę mają Gwiezdne Wojny, będące jednym z najbardziej rozpoznawalnych i wpływowych dzieł w historii kina.

Dzień Gwiezdnych wojen w Polsce

W Polsce również nie brakuje fanów Gwiezdnych Wojen, którzy organizują własne wydarzenia, takie jak szkolenia Padawanów, ataki na Gwiazdę Śmierci czy walki na miecze świetlne. Jedno z największych wydarzeń w Polsce ma miejsce w Warszawie, w Forcie Sokolnickiego.

Pamiętaj

May the 4th be with you