Twarda Spacja HTML
Zobacz do czego służy Twarda Spacja HTML, czym się różni od miękkiej spacji oraz jak i gdzie można z niej skorzystać w kodzie html aby poprawić wygląd i układ treści na stronie:
- Co to jest Twarda spacja
- Czym się różni twarda od miękkiej spacji
- Do czego można wykorzystać twardą spację w HTML
- Twarda spacja html jak zrobić
- Przykłady wykorzystania twardej spacja
Twarda Spacja co to jest?
Jaka jest tóżnica między miękką a twardą spacją
Miękka spacja to standardowa spacja, którą używamy na co dzień, pozwalająca na automatyczne przenoszenie słów w celu zachowania estetyki i czytelności tekstu. Miękka spacja jest domyślnym zachowaniem przeglądarek i edytorów tekstów. Nie wymaga dodatkowego oznaczania i pozwala na naturalne przenoszenie tekstu.
Twarda spacja, inaczej zwana non-breaking space, różni się od zwykłej spacji, nazywanej miękką spacją, tym, że zapobiega przenoszeniu słów na końcu linii. Jest to szczególnie ważne w języku HTML, gdzie zachowanie odpowiedniej struktury i czytelności tekstu jest kluczowe.
Rozróżnienie między twardą a miękką spacją jest kluczowe dla zachowania właściwej struktury i czytelności treści cyfrowych, szczególnie w języku HTML.
Sposoby wykorzystania twardej spacji w html
Twardą spację wykorzystuje do poprawy stylistyki treści i jej czytelności. Ponadto można ją wykorzystać do wstawienia szybko dodatkowych odstępów w treści bez wykorzystywania określania styli konkretnym znacznikom w treści.
Twarda spacja w html najczęściej służy do
- Scalenia w jeden ciąg znaków: słów w celu zablokowania przełamania treści między wierszami i przeniesienia części z niego do drugiego wiersza
- Scalenia w jeden ciąg znaków: zaimków z poprzedzającym go wyrazem, w celu ściągnięcia całego wyrażenia do następnego wiersza.
- Wstawienia dodatkowego odstępu między wyrazami, znakami lub symbolami w treści.
- Wstawienia interlinii między paragrafami.
Jak wstawić w kodzie html twardą spacje?
W kodzie html twarda spacja ma postać – jest to skrót od angielskiej nazwy: non-breaking space poprzedzony znakiem (and) & i zakończony średnikiem. Jeżeli zapamiętamy, że jest to skrót od angielskiej nazwy, łatwiej będzie nam ją wstawiać później w kodzie. Wiemy już jaką ma postać w kodzie a jak z niej skorzystać? Tu należy pamiętać, że Jeżeli chcemy połączyć dwa wyrazy twardą spacją – wszystkie znaki wyrażenia muszą być zapisane w jednym nieprzerwanym ciągu bez dodatkowych odstępów między wyrazami i twardą spacją.
Przykłady jak używać twardej spacji
Pierwszy typ wykorzystania twardej spacja, jak już wspomnieliśmy związany z łączeniem wyrazów aby zapobiec ich automatycznemu dzielenia wyrazów w wierszach. Np. gdy na końcu wiersza zostaje jakiś przyimek. Wówczas warto oddzielić go twardą spacją z kolejnym wyrazem – tak aby stanowił ciąg znaków – bez odstępu. Wówczas przeglądarka potraktuje wyrazy jako jeden i przeniesie całość do następnego wiersza.
Przykład zastosowania twardej spacji
Kiedy nie chcemy aby wyrażenie zostało podzielone na dwa wiersze np. godzina 22:00. Bardzo źle w tekście będzie wyglądać w momencie kiedy przeglądarka np. na końcu linii w której znajduje się podobne wyrażenie, automatycznie przeniosła „22:00” do drugiego wiersza. W celu uniknięcia takiej możliwości należy zapisać wyrażenie w postaci: godzina 22:00
Przykładem użycia twardej spacji w HTML może być zapobieganie rozdzieleniu nazwy dwuczłonowej:
Przykład zastosowania twardej spacji 2
Dodaktowy odstęp. Niektóre edytory testów w CMSach nie pozwalają wstawić dwóch spacji po sobie i po prostu automatycznie usuwają podwójną spację przy próbie zapisania strony. Jeżeli chcemy zachowć podwójny odstęp lub większy, wówczas trzeba użyć „twardej spacji” aby wymusić większy odstęp. Np. aby zwiększyć odstęp od znaków specjalnych. np.:
1. Punkt pierwszy
Przykład zastosowania twardej spacji 3
Dodaktowa interlinia. Jeżeli chcemy szybko wstawić dodatkowy odstęp między wierszami a edytor nie zpisuje naszych zmian ze względu np. specjalne na ustwienia parametrów znaczników html, możemy wówczas spróbować wstawić pusty paragraf między znacznikami wypełniony twardą spacją – która rzecz jasna będzie niewdoczna, ale przeglądarka uwzględni dodatką linię. np.
<p> </p>